A hazai fantasztikus közösségben legkésőbb 2019 óta minden felelős szereplő tisztában van vele, hogy az Arte Tenebrarum kiadó környékén legalábbis furcsa dolgok folynak. Eljött azonban az idő, hogy ezekről – miután a Szürke Zóna podcast adásában már nevek említése nélkül taglalták a kiadó körüli ügyeket – nyíltan is szót ejtsünk, első sorban azért, hogy az írói ambíciókkal rendelkező kezdőket figyelmeztessük.
A Spekulatív Zóna konkrétan nem érintett ezekben az ügyekben, és mindenki máshoz hasonlóan mi is szívesen távol tartottuk volna magunkat ettől az egésztől. A helyzet azonban mostanra értékelésünk szerint átlépett egy határt.
1. A pénzdíj, amit a kamuprofil nyer meg
Oké, szóval rosszul fogadni egy negatív értékelést a Molyon, és számlát követelni az értékelést író embertől (!) már önmagában elég kellemetlen dolog, de láttunk már karón varjút, illetve sértődött kiadót és írót, szóval ez még hagyján.
Az Arte Tenebrarum azonban csinál mást is: például meghirdet mesés, 100 ezer forintos pénzdíjazással egy novellapályázatot, külön hangsúlyozva a Facebook-posztban, hogy egyébként minden ingyen van, majd a kiírásból azért kiderül, hogy az e-könyvbe boldog-boldogtalant szerkesztés nélkül beraknak, a nyomtatott könyvbe kerülésért viszont máris fizetni kell.
Kezdjük ott, hogy egy hagyományos kiadónál egyrészt nem raknak bele szerkesztés nélkül boldog-boldogtalant egy kiadványba, másrészt nem neked kell fizetned azért, hogy bekerülj egy kiadványba, hanem a kiadó fizet neked azért, hogy megjelenteti az alkotásod (és a legtöbb esetben ingyen a rendelkezésedre bocsát belőle példányokat is, legalább egyet). De nyilván van piaca a magánkiadó-jellegű működésnek, ahol pénzért kiadják a műved – az Arte azonban rendre azt a látszatot próbálja kelteni, hogy ők egy rendes formában működő kiadó.
„A kiadvány nemzetközi boltokban is kapható lesz” – írják például a kiírásban, majd linkelnek az ezeket a „nemzetközi boltokat” felsoroló listára. Már önmagában ez árulkodó: nagyon impresszív lehet a lista valakinek, akinek semmi fogalma sincs a könyvkiadásról és -terjesztésről. Valójában főleg teljesen random, kisebb-nagyobb külföldi e-könyv-webáruházak vannak a listán – miért is venné meg valaki egy német e-könyv-webshopból a magyar nyelvű könyvemet?
Ha mindeközben a nagy magyar terjesztők linkjeire kattintunk, láthatjuk, hogy itt is zömében csak e-könyvben kaphatóak azt Arte kiadványai. Magyarán szólva írásunk nemhogy „nemzetközi boltokban” nem lesz kapható (fizikailag), de a magyar könyvesboltokban sem. Ugyanígy nem érdemes bedőlni annak, hogy egy könyv a tömegek által azért annyira nem használt Google Könyveken „bestseller”.
(Vannak egyéb kiadók is itthon, akik a „hagyományos” működésük mellett kvázi magánkiadóként is működnek – de ők a bejáratott brandjük mellé a könyvterjesztéshez való hozzáférésüket is adják a pénzért cserébe, tehát a nagyobb magyar könyvesboltokban a polcon lesz a fizikai értelemben is létező könyved.)
De térjünk vissza a 100 ezer forintos díjra, mert lássuk be: ha bekerül könyvesboltokba, ha nem, 100 ezer forint az 100 ezer forint. Azonban pár napja egy alig egy napig elérhető weboldal lerántotta a leplet arról, hogy egy korábbi díjat nem valamelyik valódi pályázó, hanem minden valószínűség szerint egy kamuprofil kapta, aki épp a napokban cserélt profilképet (!) miután ez az oldal leleplezte, hogy a mostani profilképén Kristen Stewart FaceAppal férfivé varázsolt képe szerepel. Mivel a podcast óta foglalkoztam a témával, és eljutott hozzám a link, gyorsan lementegettem pár képet az oldalról:
Dr. Szekszárdi Árpád azt állítja magáról, hogy a SOTE-n volt pszichológus, egyébként pedig újságíró, persze ennek az ég világon semmi nyoma az interneten. Korábban ő nyert egy hasonló, 20 ezer forintos díjat, amiről nyugodtan kijelenthetjük, hogy sima beetetés volt ebben az esetben, amit nem egy hús-vér ember nyert meg. Ez alapján a 100 ezer forintos díjjal kapcsolatban sincsenek illúzióink.
Hasonlóan nem találni valódi bizonyítékot arra egyébként, hogy például az impresszumban felsorolt „Dr. Királyhidi Elemér nyelvész, írástechnikai szakértő” létező személy lenne.
2. A kiadó környékéről érkező zaklatás
A Szürke Zóna podcastban feltárt esetek nyomán, illetve az általunk folytatott további háttérbeszélgetések alapján ezen felül szeretnénk figyelmeztetni minden kezdő és nem kezdő írót, könyvkritikust, könyves bloggert, Molyon értékelést író felhasználót és egyszerű kommentelőt, hogy aki a kiadóval akár csak érintőleges kapcsolatba kerül, az jó eséllyel számíthat arra, hogy egy ponton internetes zaklatás áldozata lesz.
A Spekulatív Zóna több, a kiadó tevékenységének, pályázatainak visszás vonásait bármilyen módon kritizáló, könyveiket negatívan véleményező, vezetőivel bármilyen – általuk vélt módon – szembekerülő személlyel kapcsolatba került a podcastadás megjelenése óta. Ezek a beszélgetések többszörösen megerősítették a podcastban ismertetett módszerek valódiságát.
Ez alapján a következőkről számolhatunk be: alapesetben mindenféle jogi handabandával kezdik fenyegetni őket a kiadó névvel rendelkező munkatársai (ilyet korábban mi is tapasztaltunk), vagy különféle kamuprofilok, amelyek egyébként leginkább a kiadó munkáját dicsőitik oldalukon. Ez aztán a hozzánk eljutott levélrészletek és beszámolók alapján nem egy esetben tovább eszkalálódott. Ezek jellegéről a Szürke Zóna podcast hivatkozott adásában a 40. perctől mindenki tájékozódhat.
Mivel forrásainkat az újságírói etikának megfelelően védjük, illetve nem szeretnénk megadni az Arte Tenebrarum kiadó vezetőinek azt a kiemelt figyelmet, amit – a hozzánk eljutott részletek alapján – elég rémisztő viselkedésükkel ki szeretnének váltani, ezért nem közlünk további részleteket a kiadót működtető emberek, illetve azon kamuprofilok tevékenységéről, akik az Arte Tenebrarum közösségi médiás platformjai körül megjelennek.
Ezen felül jelezzük, hogy amennyiben a Spekulatív Zóna, illetve szerzői is hasonló zaklatásnak lesznek kitéve az itteni figyelmeztetés hatására, azokat az anyagokat természetesen publikálni fogjuk felületeinken. Mostantól mindenki óvatosan kezelje, ha a Spekulatív Zóna nevében keresi meg valaki, vagy valaki olyan keresi meg, aki úgy tűnik, mintha én lennék.
Végül üzennénk mindenkinek: ne féljetek elmondani a véleményeteket akár rossz könyvek, akár visszás kiadói gyakorlatok kapcsán, bármilyen kiadóról is van szó. Ne ijedjetek meg mindenféle jogi hablatyolásoktól. A vélemény szabad.